Cyberbezpieczeństwo – jako sposób na niezakłócone funkcjonowanie podmiotu i firmy.
Cyfrowe zagrożenia stały się nowym elementem ograniczającym lub uniemożliwiającym funkcjonowanie podmiotów publicznych i firm. Rodzaj branży, wielkość firmy/podmiotu lub zakres świadczonych usług mają coraz mniejsze znaczenie– ataki cybernetyczne mogą dotyczyć niemalże wszystkich.Cyberbezpieczeństwo (ang. cybersecurity) to dziedzina zajmująca się ochroną systemów komputerowych, sieci, urządzeń oraz danych przed atakami, uszkodzeniami, kradzieżą lub nieautoryzowanym dostępem. W kontekście rosnącego znaczenia technologii cyfrowych i Internetu.
Kluczowe elementy cyberbezpieczeństwa:
- Ochrona danych: Zabezpieczanie danych przed nieautoryzowanym dostępem, modyfikacją, utratą lub zniszczeniem.
- Ochrona sieci: Monitorowanie i zarządzanie ruchem sieciowym w celu wykrywania i zapobiegania nieautoryzowanym działaniom.
- Ochrona systemów: Aktualizowanie i zabezpieczanie systemów operacyjnych oraz aplikacji przed zagrożeniami.
- Zarządzanie tożsamością i dostępem: Kontrolowanie, kto i w jaki sposób może uzyskiwać dostęp do zasobów cyfrowych.
- Edukacja i świadomość: Szkolenie użytkowników i pracowników w zakresie rozpoznawania zagrożeń i stosowania najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa.
Podejście systemowe do problematyki cyberbezpieczeństwa
Rozporządzenie w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności (KRI) ustanawia standardy cyberbezpieczeństwa informacji dla ochrony danych osobowych i innych ważnych informacji przetwarzanych przez systemy informatyczne administracji publicznej. Stosowanie opracowanych procedur i zasad zmniejszających ryzyko przez pracowników podmiotu jest elementem bezpieczeństwa informacji. Wymagane opracowanie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, powinno być w oparciu o normę z zakresu cyberbezpieczeństwa PN-ISO/IEC 27001.
Inny akt prawny – z bardziej rozwiniętą problematyką cyberbezpieczeństwa – to Ustawa o Krajowym System Cyberbezpieczeństwa (KSC). Implementacja Dyrektywy NIS2 w 2025r do polskiego systemu prawnego spowoduje, że ustawą będzie objęta znaczą liczba podmiotów publicznych i firm. Ustawa ma na celu zapewnienie cyberbezpieczeństwa, w tym niezakłóconego świadczenia usług, przez osiągnięcie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa systemów informacyjnych. Ma zapewnić to szereg wytycznych, metod postępowania, zalecanych działań oraz wdrożenia środków technicznych i organizacyjnych. Choć dostosowanie do wymogów ustawy leży po stronie dyrekcji i osób w działach nadzorujących procesy, to pracownik jest najważniejszy w stosowaniu zasad cyberbezpieczeństwa. Żadna z procedur – nawet najlepsza – nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, jeśli nie będzie się do niej stosował dany pracownik. Wdrożenie zasad cyberbezpieczeństwa to przede wszystkim zaangażowanie pracowników w tworzenie sprawnego systemu cyberbezpieczeństwa. Taką wyznajemy zasadę i taką stosujemy w praktyce.
Współuczestniczenie wszystkich przetwarzających dane w procesach podnoszących bezpieczeństwo informacji jest elementem cyberbezpieczeństwa podmiotu
Potrzebujesz pomocy? Zapraszamy do kontaktu
Proszę o więcej informacji na temat oferty mailem lub telefonicznie FORMULARZ